«Ұлы ағартушы мұрасының құпия тұстарын ашатын танымдық сәт»

Тіл байлығы - әрбір елдің ұлттық мақтанышы. Ал ұлттың болашағы - оның ана тілі.
Ал ана тілін жақсы білмейінше сауатты сөйлеп, сауатты жазып, тіл байлығын мол қолданбайынша, шын мәніндегі мәдениетті адам бола алмайсың.
Тіл тағдыры - ел тағдыры екенін ешуақытта ұмытпайық. Әрбір адам өз ана тілін білу және мемлекеттік тілін меңгеру міндетті.
Бүгін Петропавл қаласы, «Н.К.Крупская атындағы №10 орта мектеп» КММ-сінде, қазақ тілі апталығы аясында «Ұлы ағартушы мұрасының құпия тұстарын ашатын танымдық сәт» атты іс-шара өтті.
Мақсаты:
Ыбырай Алтынсариннің өмірі, еңбектері, алғаш қазақ даласына мектептер ашқан ұстаз екендігі жөнінде түсінік беру;
Ұлы адамдардың рухтарына тағзым ете отырып, өмір жолдарын, еңбектерін, үлгі-өнеге тұту, оны жалғастыру қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту, тіл байлығын дамыту;
Оқушыларға Ыбырай ата өмірін үлгі ету, білімді, ақылды, ізденімпаз, етіп тәрбиелеу, білімді болуға, ұлы адамдарды құрметтеуге тәрбиелеу.
Іс-шара барысында 6«В» сынып оқушыларымен «Ұлы ағартушы мұрасының құпия тұстарын ашатын танымдық сәт» атты тақырыпта сайыс өткізілді. Оқушылар сайысқа белсене қатысып, өз білімдерін шыңдай түсті. Сайыс жеті айналымнан тұрды. Әр айналымда қызықты тапсырмалар орындалды. Оқушылар Ыбырай Алтынсариннің «Әке мен бала» әңгімесіне қойылым жасап көрсетті. Сайыс соңында оқушылар сөзжұмбақ сұрақтарына толығымен дұрыс жауап берді. Сайыс өте қызықты өтті.

Сегодня в школе состоялось мероприятие посвященной 180-летию казахского просветителя Ыбырая Алтынсарина.
Ыбрай Алтынсарин – выдающийся просветитель XIX века, педагог, писатель, фольклорист и этнограф, поэт, прозаик и переводчик, автор казахского букваря. Благодаря его стараниям на территории современного Казахстана появились первые школы, в которых могли обучаться дети из простых семей, а также девочки, что не характерно для того времени.